сряда, 23 декември 2015 г.

ЗАЩО Е ВАЖНА ГРИЖАТА ЗА КОНТЕЙНЕРИТЕ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА МЕКИТЕ КOНТАКТНИ ЛЕЩИ?

Често срещаме случаи, в които вместо старият разтвор да бъде изхвърлен от контейнера, той просто бива допълнен. Това носи огромен риск за здравето на очите ви.
Ето защо:
Контактните лещи носят прекрасен комфорт и усещане за свобода, но във всяка приятна история се намира един "злодей", който се опитва да развали впечатлението. В този случай можем да говорим за банда "злодеи". Името на бандата е "Бактериален биофилм". На пръв поглед името е доста глупаво, но вредите, които бактериалният биофилм може да нанесе са сериозни.
Бактериалният биофилм върху повърхността на контактните лещи и контейнерите носи сериозен риск за поява на роговични инфекции. Той се наблюдава по-често в контейнерите, отколкото върху лещите и се появява дори да спазвате добра дисциплина. В него присъстват неприятни бактерии като Pseudomonas aeuginosa, Serratia marcescens и Staphylococcus aureus - "банда", която бихте предпочели да държите далеч от очите си.
Как да се предпазите:
1. Най-ефективният начин е честата смяна на контейнерите. С всеки нов разтвор, получавате нов контейнер.
2. Когато почиствате лещите си, отделяйте 1 минута за механично почистване (изтриване) на контейнерите с пресен разтвор. Тази минута може да се окаже мъдро изразходвано време.
3. НИКОГА НЕ ДОПЪЛВАЙТЕ КОНТЕЙНЕРА. Винаги сменяйте разтвора, когато поставяте лещите си в него. Престоят на лещите в пресен многофункционален разтвор в контейнера поне за 6 часа, премахва основната част от биофилма. Дезинфектантите вършат своята работа, когато са "пресни". Ако допълвате разтвора, без да го сменяте, нивата на наличните активни дезинфектанти са много ниски.
4. Обръщайте специално внимание на написаното по-горе, защото само изплакването и изсушаването на контейнера дава малък резултат.
Какво да запомним:
ВИНАГИ когато почиствате и прибирате лещите си, сменяйте разтвора в контейнера с пресен.
НИКОГА не допълвайте контейнера. Спестявате няколко капки разтвор, но цената за здравето на очите ви може да е висока.
Поискайте повече информация относно контактните лещи и разтворите от очния си специалист.

Източници:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9674137
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20720230

петък, 18 декември 2015 г.

ПОЧИСТВАНЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА МЕКИ КОНТАКТНИ ЛЕЩИ С МНОГОФУНКЦИОНАЛНИ РАЗТВОРИ.

Тук ще проследим стъпките, така както трябва да бъдат изпълнени, за максимална ефективност при почистване и дезинфекция на меките контактни лещи с многофункционални разтвори:
ВЕЧЕР
1. Измийте ръцете си и ги подсушете с кърпа от материал, който не оставя власинки.
2. Свалете контактната леща.
3. Поставете я върху дланта си, покрийте я напълно с разтвор и търкайте в продължение на 20 секунди. Така ефективно отстранявате натрупаните върху повърхността депозити.
4. Хванете лещата с два пръста и я изплакнете със струйка разтвор от тубичката. Така ще отмиете остатъка от замърсен разтвор след търкането.
5. Поставете лявата и дясната си леща в предоставения с разтвора контейнер. Напълнете контейнера до маркировката с разтвор от бутилката. Уверете се, че лещата е покрита и плува в разтвора.
6. Съхранете в продължение на 6 часа. Така ще предоставите достатъчно време на дезинфектантите в разтвора да си свършат работата и да унищожат микроорганизмите и гъбичкитеhttp://www.picbg.net/u/75144/60876/824075.png
СУТРИН
1. Измийте ръцете си и ги подсушете с кърпа от материал, който не оставя власинки.
2. Извадете лещата от контейнера и я изплакнете с пресен разтвор от бутилката, за да отмиете евентуално останали частици.
3. Излейте използвания разтвор от контейнера. Изплакнете контейнера с пресен разтвор, за да отмиете остатъците от замърсения разтвор след дезинфекцирането на лещата.
Дръжте контейнера отворен и сух преди следващата употреба.
ВНИМАНИЕ: Никога не допълвайте контейнера и не използвайте повторно разтвора, в който вече са престояли замърсени контактни лещи!!!
Защо това е толкова важно, ще е тема на следващия пост.
ВИНАГИ се консултирайте с очен специалист относно използването и поддръжката на контактни лещи.
Можете да прочетете съдържанието и на
https://www.facebook.com/contactlensfriends/

четвъртък, 17 декември 2015 г.

Почистване и дезинфекция на меки контактни лещи 2


ВИДОВЕ РАЗТВОРИ ЗА ПОЧИСТВАНЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ.
   Разтворите за почистване и дезинфекция на меки контактни лещи могат условно да бъдат разделени на две групи: многофункционални разтвори с две подгрупи: MPS/MPDS (MPS - MultiPurpose Solution / MPDS - MultiPurpose Desinfecting Solution) и пероксидни разтвори.
   Предимство на пероксидните разтвори е, че не съдържат консерванти.
   Тук ще разгледаме многофункционалните разтвори, а на пероксидните ще обърнем специално внимание в следващия пост.
Разликата между MPS и MPDS е в степента на дезинфекция.
MPDS разтворите са по-ефективни в унищожаването на определени микроорганизми и гъбички, които са често срещани гости върху повърхността на контактните лещи:
Pseudomonas aeroginosa
Staphylococcus aureus
Serratia marcescens 105 CFU/ml
Candida albicans (yeast fungus)
Fusarium solani (mildew)
Вероятно не ви говорят нищо, но бъдете сигурни, че не ги искате върху контактните си лещи.
Дали един разтвор е MPS или MPDS се определя чрез тестове за стандартизация (ISO 17429 - Офталмологична оптика - Продукти за грижа за контактни лещи)
Примери за MPS разтвори:
1. Solocare Aqua
2. Eye See
3. Renu Multiplus
И много други.
Примери за MPDS разтвори:
1. Opti-free PureMoist
2. Opti-free Replenish
3. Opti-free Express
4. Biotrue
5. Complete Revitalens
Винаги се консултирайте с очен специалист при носене на контактни лещи и избор на разтвори за тях,

Почистване и дезинфекция на меки контактни лещи 1


ЗАЩО Е ВАЖНО ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ РАЗТВОРИ ЗА ПОЧИСТВАНЕ И ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА МЕКИТЕ КОНТАКТНИ ЛЕЩИ?
   Ако използвате само еднодневни(еднократни) контактни лещи, вие сте от щастливците, които не се нуждаят от разтвори за почистване и поддръжка.
   Ако не е така, този кратък материал е полезен за вас. В предишната тема споменахме, че при носене на меки контактни лещи, върху повърхността им се натрупват депозити. Ето защо лещите трябва да бъдат почиствани регулярно със СПЕЦИАЛНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИ за това разтвори. Ако главните букви ви карат да мислите, че съм изкрещял СПЕЦИАЛНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИ, не сте далече от истината. Уверявам ви, че целта не е да обидя някого. Често чуваме, че някой почиства лещите си с физиологичен разтвор (защото е по-евтин).
   Ето защо е важно да подчертаем функциите на многофункционалните разтвори. Наричат се така, защото освен да почистват, те са предназначени да
дезинфекцират, а някои от тях и да подобряват овлажняемостта на повърхностите на лещите.
   Освен депозитите, за които вече знаете, върху повърхността на контактните лещи попадат микроорганизми и гъбички. Ето някои от тях: http://www.picbg.net/u/75144/60876/824075.png
   Всеки един е опасен и може да нанесе сериозни щети на очите ви.
   ТУК ИДВА РОЛЯТА НА РАЗТВОРА. Освен да почисти лещите, дезинфектантите в него трябва да унищожат или да редуцират микроорганизмите и гъбичките до нищожни и безопасни нива. Ето защо е важно да не правите компромиси с разтворите.
   Като продължение на темата ще включим малко повече информация за видовете разтвори, начините на употреба, рисковете от замърсени контейнери и изключително опасната практика по допълване на контейнерите, вместо смяна на разтвора в тях.
   При използване на контактни лещи, винаги се обръщайте към очен специалист!

Периоди за подмяна на контактните лещи


   На този линк можете да намерите превод на статия на The European Contact Lens Forum (ECLF)


   Водещите световни производители като ALCON, Johnson&Johnson, Cooper Vision и Baush&Lomb са съсредоточили усилията и инвестициите си в разработване и усъвършенстване на контактни лещи с едномесечен/двуседмичен и еднодневен срок за подмяна. Така при правилна поддръжка вие изхвърляте лещите, преди нивата на депозити да станат опасни за очите ви.
   Почти веднага, след като поставите контактните лещи в очите си, те започват да привличат липиди и протеини от слъзния филм. Дори редовно да почиствате и дезинфекцирате лещите, тези отлагания се натрупват върху повърхността им, влияят негативно върху поведението им и са предпоставка за сериоизен риск за очното здраве.
   Едномесечни/двиседмични лещи -
   Подходящи ако носите лещите си всеки ден. За тях се нуждаете от разтвор за поддръжка и почистване. При правилна грижа, ги изхвърляте прединатрупването на депозити да представлява риск за очите ви.

   Еднодневни лещи -

   Най-безопасното и нискорисково решение. Всеки път носите нова леща, без депозити, без нужда от разтвори за поддръжка и контейнери. Ако носите лещите си 2-3 дни седмично (докато спортувате например) това е най-разумният избор.

   Тримесечни, шестмесечни, едногодишни меки лещи -

   При тези лещи съществува най-висок риск от усложнения.
В публикацията си The European Contact Lens Forum (ECLF)
посочва: "Само когато не са налични нужните параметри (размер, форма, диаметър, диоптър, базова кривина) в еднодневен/двуседмичен или еднодневен вариант.

ВИНАГИ СЕ КОНСУЛТИРАЙТЕ С ОЧЕН СПЕЦИАЛИСТ ПРИ ИЗБОР НА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ!

Кислородна преносимост



     Нека добавим малко информация към темата за силикон-хидрогелните (дишащи) материали (https://www.facebook.com/contactlensfriends/photos/a.1000240790028453.1073741828.999997916719407/1000679259984606/?type=3&theater)
   Това е карта на кислородната преносимост на различни брандове силикон-хидрогелни и хидрогелни лещи контактни лещи. Подобна карта можете да видите и в продуктовия каталог на един от водещите световни производители на контактни лещи - Алкон. Както виждате под снимката - това са стойности, публикувани от самите производители.
    
Тук виждате коефициенти:

DK е кислородната пропускливост на самия материал
DK/t е кислородната преносимост! на конкретната контактна леща при диоптрична сила -3.00D, където t e дебелината на лещата в центъра.
При различните диоптрични сили t е различно, тоест и кислородната преносимост е различна.
Както виждате на картата, при контактните лещи с диоптрична сила -3.00D най-много кислород преминава през центъра (в синьо), където са най-тънки (около 0.08 - 0.10 мм), а към периферията преносимостта спада, поради факта, че там лещите са по-дебели.
При плюсовите лещи е точно обратното, защото те са по-дебели в центъра и по-тънки в периферията.

Слъзен филм

След като вече сме запознати с нуждата на роговицата от кислород (https://www.facebook.com/contactlensfriends/photos/a.1000240790028453.1073741828.999997916719407/1000233173362548/?type=3&theater) и кои контактни лещи наричаме "дишащи" (https://www.facebook.com/contactlensfriends/photos/a.1000240790028453.1073741828.999997916719407/1000679259984606/?type=3&theater), време е да разберем какво се случва при поставяне на контактна леща в окото. Контактната леща не залепва за роговицата. Тя се движи в определен диапазон, за да позволява на слъзния филм под нея да се обновява.

Какво е "слъзен филм" и как защитава очите?

    Сълзите са важни за здравето на очите и за ясното зрение. С всяко мигане защитен слой сълзи се разпределя като филм върху предната повърхност на окото. Ако не мигаме достатъчно често, могат да се образуват сухи зони и това да доведе до дискомфорт и загуба на зрителна острота.
   Слъзният филм има четири основни функции:
1. Защитава и овлажнява очната повърхност.
2. Намалява риска от очни инфекции
3. Отмива случайно попаднали в окото частици (прашинки и други)
4. Поддържа очната повърхност гладка и чиста.

    Ако слъзният филм е нестабилен, могат да се появят симптоми на "сухо око".
Слъзният филм се състои от 3 слоя - липиден, воден и муцинов. Те работят заедно, за да поддържат окото здраво и да го предпазят от инфекции. Ако някой от тези елементи не функционира правилно - отново възможност за поява на "сухо око".

а) Липиден слой - Най-външният слой с високо съдържание на мазнини и липиди. Редуцира изпаряването на сълзите.
б) Воден слой - Средният и най-"широкият" слой. Състои се предимно от вода. Овлажнява окото, отмива попаднали частици, предотвратява инфекциите.
в) Муцинов слой - Най-вътрешният слой. Позволява на водния слой да се разпредели равномерно върху окото. Снабдява роговицата с хранителни вещества. Муциновият слой е причината слъзният филм да остане прикрепен върху очната повърхност.


КАКВО ОБЩО ИМАТ ТЕЗИ ФАКТИ С КОНТАКТНИТЕ ЛЕЩИ?

    Контактната леща "плува" в слъзния филм. Тя го "разтяга", (защото е около 10 пъти по-дебела от него) и го разделя на две. Затова е важно химичният състав на материала и повърхността на контактната леща да са "приятелски настроени" към слъзния филм. Повърхността трябва да е силно хидрофилна, за да задържи върху себе си тази част от слъзния филм, която остава върху нея (между лещата и клепачите).
   Ето защо е важно да се придържате към продукти на доказани производители и винаги да знаете каква леща имате в окото си (поне бранда).
  По-възможност проверявайте спецификите на продуктите в официалните уеб сайтове на производителите!
    Винаги се консултирайте с очен специалист при използване на контактни лещи.
    Всичко написано е добре илюстрирано във видеото.
Източници:

Дишащи материали


     След като вече знаем защо роговицата се нуждае от кислород (https://www.facebook.com/contactlensfriends/photos/a.1000240790028453.1073741828.999997916719407/1000233173362548/?type=3&theater), логично е да си зададем въпроса "Има ли контактни лещи от "дишащи" материали?"

КИСЛОРОДНА ПРЕНОСИМОСТ.
     Най-базово материалите за производство на контактни лещи могат да бъдат разделени на хидрогелни и силикон-хидрогелни ("дишащи"). Съществуват много разлики между тези две групи материали, но най-основната се състои в кислородната им преносимост.
    Хидрогелните контактни лещи разчитат предимно на водното съдържание, за да регулират количеството кислород, което преминава през лещата. По-високото водно съдържание при тях означава, че до роговицата ще достигне повече кислород. Но също така означава, че е възможно лещата да се къса по-лесно и да дехидратира в по-висока степен особено в края на деня (водата от лещата се изпарява). И дори хидрогелната контактна леща с най-високо водно съдържание не се доближава до нивата на кислород, които достигат до роговицата при ползване на силикон-хидрогелна (дишаща) контактна леща (над 5 пъти повече).*
    Силикон-хидрогелните контактни лещи позволяват на повече кислород да достигне до роговицата и при тях много по-рядко се наблюдават свързани с хипоксия (недостиг на кислород) усложнения. Факт е, че повечето силикон-хидрогелни (дишащи) лещи пропускат толкова кислород до роговицата, сякаш в окото няма леща.*
    Понеже силикон-хидрогелните лещи допускат повече кислород до окото, е възможно някои хора да започнат да ги усещат различно от хидрогелните по една парадоксална причина:
Ниските нива на кислородна преносимост на хидрогелните лещи води до намалена чувствителност на роговицата. Когато до нея започне да достига нормално количество кислород (чрез силикон-хидрогелна "дишаща" леща), тя възвръща нормалната си чувствителност и в началото може да усещате лек дискомфорт.**
ЗА ДА МИНИМИЗИРАТЕ РИСКОВЕТЕ ПРИ НОСЕНЕ НА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ, ВИНАГИ СЕ КОНСУЛТИРАЙТЕ С ОЧЕН СПЕЦИАЛИСТ!
* David M. Pearce President of Responsible Marketing Consulting Services www.resmarkconsulting.com dpearce@resmarkconsulting.com
** About the Author: Gary Heiting, OD, is senior editor ofAllAboutVision.com. Dr. Heiting has more than 25 years of experience as an eye care provider, health educator and consultant to the eyewear industry. His special interests include contact lenses, nutrition and preventive vision care.

Защо роговицата се нуждае от кислород




     Роговицата е уникална с това, че е прозрачна. Трябва да е така, защото тя е "прозорецът", през който светлината прониква в окото. Една от причините, благодарение на които това е възможно, е че в тъканите, от които е изградена роговицата няма кръвоносни съдове. 


   По тази причина роговицата трябва да се снабдява с кислород директно от върдуха. Първоначално кислородът се разтваря в сълзите, след което прониква и се разпространява в роговицата като по този начин я запазва здрава. Вследствие на този процес, здравата "дишаща" роговица отделя въглероден диоксид, който трябва да бъде освободен във въздуха по обратния път. 


    Поставянето на контактна леща в окото може да забави или дори да спре този процес. Без достатъчно кислород роговицата може да се деформира, да стане по-слабо чувствителна към болка и върху нея да се появят белези. В допълнение, кръвоносни съдове от склерата (бялата част на окото) могат да прорастнат в роговицата, да донесат допълнителни вреди и да я направят по-слабо прозрачна. *



WHY DOES THE CORNEA NEED OXYGEN?

The cornea is unusual in that it is transparent - it has to be otherwise light could not enter the eye! The tissues that make up the cornea are able to maintain their transparency partly by not having blood vessels flowing through them. Without blood vessels the cornea must get it's Oxygen directly from the air. The Oxygen first dissolves in the tears and then diffuses throughout the cornea to keep it healthy. Equally important, the waste product of a healthy cornea is Carbon Dioxide which must be disposed of. This diffuses out of the cornea and into the atmosphere in the reverse process. Putting any contact lens into the eye will slow down or possibly stop this process. Without enough Oxygen the cornea will warp, become less transparent, less able to detect pain and can develop scars. Additionally, new blood vessels from the sclera (the white part of the eye) can grow into the cornea and cause further damage and scarring.*

The Association of Contact lens Manufacturers